top of page

Komşu Çok Gürültülü İse Ne Yapmalı?“Ev alma komşu al” ülkemizin en bilindik atasözlerinden biridir. Yeri geldiğinde sevincimizi, hüznümüzü paylaştığımız, kan bağımız olmasa da ailemizden gibi görebildiğimiz kişilerdir komşularımız. Fakat bazen de evimizde huzurla çalışmak veya sessiz bir ortamda zihnimizi, kendimizi dinlendirmek istediğimizde oluşturdukları gürültü ve yüksek seslerle aktif dinlenmemize veya çalışırken konsantre olmamıza engel olan durumlarla karşılaşılabilir. Tüm bu olumsuzluklar karşısında ev değiştirmek ya da müstakil bir eve taşınmaktansa, mevcut evinizde gürültü sorununu ortadan kaldırabileceğiniz pratik çözümleri sizler için listeledik.


Ses Yalıtımı İçin Bir Mahalde Olması Gereken 4 Temel Çözüm/Özellik;

  1. Ses yalıtımı için duvarın bir tarafından diğerine daha az ses titreşimi gitmesi istenir. Bu nedenle, duvar ve tavanlarımızdaki çerçeveyi ayırmak son derece faydalıdır. Basit, ucuz ve son derece etkili bir yöntemdir.

  2. İçi boş bir duvar, yankılanacak havayı hapseder. Duvar yan komşusundan gelen ses ile titreştiğinde, duvar boşluğundaki hava da tıpkı bir davul gibi titreşir. Bu hava boşluğu, ses titreşiminin duvarın bir tarafından diğerine geçmesi için başka bir yoldur. Titreşen hava boşluğu yine de duvar dikmeleri arasındaki duvardan bir miktar ses iletecektir. Bu nedenle Mineral yünü, Cam yünü, Taş yünü gibi gözenekli malzemeler ile yalıtım yapmak bu sesin büyük kısmını yutacaktır.

  3. Alçıpan, Kontrplak, OSB ve Çimento Levha gibi yaygın ve maliyet etkin malzemeler ile duvarları olabildiğince ağır hale getirmek sesin geçişini engeller.

  4. Duvarın ses üreten tarafında sönümleyici malzemeler kullanmak tüm ses titreşimini azaltır. Giydirme duvar yapılarak sönümlemeyi arttırmanın çeşitli yolları vardır.Profesyonel Ses Ölçümleri

Yönetmeliklere uygun olarak ses yalıtımı ve gürültü kontrolü sağlanmadan hayata geçirilen projelerde maalesef komşu mahaller ve daireler arasında istenmeyen ses geçişleri ile karşılaşılmaktadır. Böyle durumlarda mevcut mahallerde profesyonel ses ölçümleri yapılarak alınan sonuçlar ve yapılan değerlendirmeler ışığında çözüm önerileri sunulur ve uygulanır.


Dekorasyon Çözümleri

Mahal/oda içinde tavan, duvar, döşeme yüzeylerinin malzemesine bağlı olarak ses yansımaları oluşur. Bu da çok kısa vadede yaşam alanlarındaki akustik konforunu kötüleştirebilir. Bu durum yapabilecek basit ve kolay düzenlemelerle engellenebilir. Örneğin; zeminlerde halı, pencerelerde perde kullanmak sesin yutuculuğunu artıracağı için faydalı olacaktır. Aynı zamanda halının kalınlığı, perdenin pilesi ile kalınlığı bile bu etkiyi artıracaktır. Yine duvarlarda tablo kullanmak bile olumlu etki edecektir. Bunların yanı sıra; kitaplarla dolu bir kitaplık da yan duvardan gelen sesleri engelleme konusunda yardımcı olacaktır.Sonuç

Ses yalıtımı ve ses emici çözümler kullanılarak, evlerde daha sessiz bir ortam yaratabilecek önemli sonuçlar elde edilebilir. Fakat elbette ki farklı mekanlar farklı uygulamalar gerektirir. Qubi; mimari akustik sağlamak için uzman kadrosu ve profesyonel yaklaşımı ile yapı özelinde hizmet vererek sizlere en uygun çözümleri sunmaktadır.


18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page