top of page

Neden Akustik Duvar Paneli Kullanmalısınız?

Güncelleme tarihi: 14 Ara 2022

Akustik paneller, bir alandaki yankıyı ve arka plandaki gürültüyü azaltmak için duvar ve tavanlarda kullanılan ses emici dekoratif paneller olarak tanımlanıyor. Sesin duvara çarptığında rezonansa uğramamasını sağlayan bu dekorasyon ürünleri bir tasarım ürünü olarak da tercih ediliyor. Duvar panelleri çoğunlukla ses yutucu görevi görürken bazı türleri difüzör olarak da kullanılabiliyor. Bu nedenle; geniş bant duvar panelleri, akustik difüzörler, deri membran duvar panelleri, difüzör ön duvar panelleri gibi birkaç kategoriye ayrılıyorlar. Uygulama tipleri, genellikle kullanmak istenilen mekana ve işleve bağlı olarak değişiyor.Akustik duvar panelleri hangi durumlarda kullanılmalıdır?

Bir mekanın yankısı veya ses rezonansı çok güçlü olduğunda, akustik konforunu iyileştirmek için mekan akustiğini düzenlemek gereklidir. Yankı, genellikle hoş olmayan bir arka plan gürültüsü izlenimini verdiği için, aşırı yüksek rezonansa sahip mekanlar, anlaşılırlık kaybına neden olarak kullanıcılar için yorgunluğa, dikkat dağınıklığına ve konsantrasyon eksikliğine yol açabilir. Akustik duvar paneller, bu tip sorunları ortadan kaldırarak mekanın akustik konforunu ve kaliteyi arttırır.

Akustik duvar panellerin faydaları

Akustik paneller; kafeler, restoranlar, barlar, ofisler, ev stüdyoları, spor kulüpleri, konservatuar salonları, tıp merkezleri ve okullar gibi çeşitli mekanlarda etkin bir şekilde kullanılabilir. Her alanın kendine özgü gereksinimleri olsa da hepsinin temel amacı ses kalitesini ve anlaşılırlığı üst düzeye çıkarmaktır.


Örneğin; açık plan ofis ortamları, tele-satış veya tele-pazarlama departmanı için belirlenmiş bir alana sahip olabilir. Bu tür ortamlar, yüksek sesli telefon konuşmaları ve dikkat dağıtmaya hazır bir ortam içerir. Çalışanlar bu denli yakınlıkta iletişim kurarken belirli bir alana yerleştirilen akustik paneller, gürültüyü kontrol altında tutarak gürültünün yerini belirlemeye yardımcı olacaktır. Bu sayede daha konforlu bir iş ortamı yaratacaktır.


Akustik panellerin görsel çekiciliği

Akustik paneller, akustik işleme ek olarak farklı roller üstlenebilir. Mekanlara daha iyi bir yapı kazandırmak için veya sadece dekorasyon ürünü olarak da kullanılabilirler. İç mekan tasarımını iyileştirerek; mekan ruhu ve renklerine göre özelleştirilebilirler. Duvarınızda veya tavanınızda Qubi Akustik Paneller kullanarak mekanın akustik kalitesini arttırırken aynı zamanda, dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz!
104 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page