top of page

Hacim Akustiği

Hacim akustiği, hacimler arasındaki gürültü geçişlerini önlemek amacı ile yapısal elemanlar ve yapısal olmayan elemanlar arasında kullanılan çözümlerdir. Konferans, konser, kongre salonları, opera gibi kapalı mimari büyük hacimlerin yanı sıra açık ofis, yemekhane gibi yapıların da ses kalitesini sağlayan ve sürekliliğini kapsayan uygulamalardır.

Nem

Dayanımı

Kolay

Uygulanabilirlik

Yangın

Dayanımı

Yüksek Akustik Performans

Temizlenebilir

Yüzey

ofis2_01_edited.jpg

Ofisler ve Toplantı Odaları Akustik Düzenleme

Daha iyi bir iletişim kurulması ve duyum kalitesini arttırmak adına iç mekandaki akustik malzemelerin kullanımı önemlidir. Anlaşılabilirliğin önemli olduğu alanlarda konuşmacının aktardığı bilgilerin alıcıya net olarak iletilmesini sağlanabilir. Ortak çalışma alanlarında yoğun gürültüye maruz kalan personeller için daha sessiz bir ortam oluşturmak adına mimari planlama içerisinde akustik parametreler yer almalıdır.

Ofisler

Konferans ve Eğitim Salonları Akustik Düzenleme

Büyük konferans salonlarında konuşmanın anlaşılabilirliği genellikle düşüktür. Konuşma netliği ve dinleme rahatlığını en üst düzeye çıkarmak için ses emici paneller uygulanmalıdır. Akustik önlem alınmayan bir salonda konuşma anlaşılabilirliğini engellemekte ve eğitimin verimliliğini düşürmektedir. Bu paneller sayesinde yankılanma süresi ve genel gürültü seviyesi azaltmakla birlikte konuşmaların
anlaşılabilirliğini de sağlamaktadır.

campus-aabernaa-denmark-acoustic-panels-
Konferans
alquds-university-theater-acoustic-wall-

Sinema ve Tiyatro Salonları Akustik Düzenleme

Sinema ve tiyatro salonlarında; duvar ve tavan yüzeyleri yansıtıcı olabilir, bu nedenle tüm seslerin herkese yankılanma halinde ulaşması söz konusudur. Arka ve yan duvarlarda emici paneller kullanılarak yankılanma süresi ve istenmeyen yansılamaları azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sinema

Restoranlar Akustik Düzenleme

Yoğun gürültünün ve yankılanmanın rahatsız edici seviyede olduğu alanlarda ses yutucu malzemeler uygulanarak önlemler alınabilir. Aktif olarak kullanıma açılan mekanlarda; mimari yapı dolayısıyla ürün konumlandırmak zor, hatta imkansız olabilir. Bu gibi olumsuz bir duruma yol açmamak için proje aşamasında iç mekan akustiğinin planlaması oldukça önemlidir.

IMG_20201202_150804_318.jpg
Restoran
bottom of page